Támogatandó óvodáink 2. - XXII. kerület, Ficánka tagóvoda
XXII. kerület, Ficánka tagóvoda
Maczkóné Polgár Szilvia, a Ficánka tagóvoda-igazgatójának gondolatai a nevelési munkájukról a környezettudatosság terén:
A XXII. kerületi Egyesített Óvoda Ficánka tagóvodájából több óvodapedagógus is részt vett az önkormányzat által finanszírozott Fiúról Apára Program továbbképzésein. A program szervesen illeszkedik a 21. század új típusú kihívásaihoz. Rendszerszemlélete nagy segítség kerületünk pedagógusainak, folytonosságának biztosítása alapvető érdeke gyermekeinknek.
Az óvodapedagógus az első pedagógusminta a gyermekek életében. Hatalmas a felelősségünk. Elsősorban azért, mert mi alapozzuk meg a gyermekekben a további pedagógusaikba vetett bizalmat. Mi alapozzuk meg a tanulás iránti olthatatlan vágyat, a pozitív attitűdöket. Ezek egyik kiemelt területe a környezettudatosság. Hitelesek csak akkor vagyunk e témában, ha belátjuk, hogy bolygónk jövője az utódaink kezében van. Következetesen, belső igényből fakadóan kell tehát mutatnunk az utat gyermekeinknek. Az óvodai szokásrendszerünkben már alap elvárás a gyermekektől, hogy zárják el a csapot, gyűjtsék szelektíven a papír hulladékot, komposztáljanak, gondozzák növényeinket, és madarainkat…
A szülők által gyűjtött újra hasznosítható anyagokból is készítünk kreatív alkotásokat, fejlesztő játékokat. Segítségükkel magaságyások létesültek idén tavasszal, bogár és rovarhotelt telepítettünk, tavi ökoszisztémánk létrehozásában aktívan részt vettek. Méhcsaládokat fogadtunk örökbe, mert a méhek életének megismerése kiemelt projekt a tagóvoda helyi programjában. Népi kultúránk megismerése is hangsúlyos szerepet kap. Népi játszóházak, régies tárgyakból kiállítás, kreatív tevékenységek - régi szakmák felelevenítése, néphagyományaink megünneplése vár gyermekeinkre és szüleikre évről évre. Gőztisztító használatával próbáljuk tehermentesíteni a gyermekek óvodai környezetét a tisztítószerek egy részétől. Figyelünk az egészséges életmód iránti igény megalapozására. Szülők segítségével naponta friss gyümölcsöt - zöldséget kapnak a gyermekek tízóraira. Rendszeresen kirándulunk, igyekszünk flóránk és faunánk jellegzetességeivel megismertetni őket. Természetszeretetre, természetvédelemre nevelve őket, egyéni és kollektív tudatukat tekintve - ok-okozati viszonyok és összefüggések felismerésére ösztönözzük őket. Önkormányzati beruházással napelemes rendszer, klímák kerültek kiépítésre, energiatakarékos izzókat használunk, kevert hideg-meleg vízzel mosnak kezet a gyerekek. Esővíz-gyűjtő konténert is kaptunk, segítségével locsoljuk a veteményes és fűszernövény kertünket. Madárbarát óvoda cím büszke tulajdonosai vagyunk évek óta. Zöld Óvoda címre pályázunk a következő nevelési évben.
Gondolkodjunk globálisan, cselekedjünk lokálisan elv mentén érzékenyítve gyermekeink szemléletét – a Fiúról Apára Program hatékonyan támogatná ez irányú törekvésünket.
A kampányról bővebben olvasni és adományozni itt tudsz: Részletek és adományozás